YouTube podrobně popsal, jak v období před volbami v USA v roce 2022 zvýší své cenzorské úsilí a odstraní volební „dezinformace“ a potlačí obsah, který neporušuje žádná pravidla, ale je považován za „hraniční“.

YouTube tvrdí, že jeho politika volebních dezinformací se vztahuje na všechny minulé prezidentské volby v USA, německé spolkové volby v roce 2021 a brazilské prezidentské volby v letech 2014 a 2018. Podle této politiky je zakázáno tvrdit, že v těchto volbách došlo k „rozsáhlým podvodům, chybám nebo závadám“, nebo tvrdit, že „ověřené výsledky těchto voleb byly falešné“.

Navzdory tvrzení YouTube, že se tato politika vztahuje na všechny minulé prezidentské volby v USA, je na platformě stále k dispozici řada videí zpochybňujících výsledky prezidentských voleb v USA v roce 2016 a tvrdících, že se do voleb nabouralo Rusko. Naproti tomu byla tato politika použita k odstranění více než 8 000 kanálů za „škodlivá a zavádějící“ tvrzení o prezidentských volbách v USA v roce 2020. A YouTube uvedl, že již odstranil několik videí souvisejících s americkými volbami v polovině roku 2022.

Kromě odstraňování obsahu, který porušuje jeho pravidla pro dezinformace o volbách, YouTube také zabrání širokému doporučování „hraničního“ obsahu. Podle YouTube hraniční obsah neporušuje žádná pravidla, ale je potlačován, protože se blíží jejich porušení.

A konečně, YouTube bude posilovat mainstreamová média, která považuje za „autoritativní“:

  • výrazně doporučují jejich obsah
  • propagací jejich živých přenosů z volební noci na domovské stránce YouTube
  • Přidáváním označení z těchto zdrojů pod videa o volbách a do výsledků vyhledávání o volbách.

YouTube uvedl, že PBS NewsHour, The Wall Street Journal, Univision a místní pobočky ABC, CBS a NBC jsou některé z autoritativních zdrojů, které budou dodatečně posíleny.

V roce 2020 umělé zesílení mainstreamových médií poskytlo YouTube obrovskou výhodu oproti nezávislým tvůrcům. Nezávislí tvůrci měli 14x menší pravděpodobnost, že budou doporučováni u obsahu souvisejícího s volbami, a mainstreamová média měla 88% šanci, že se umístí v první desítce výsledků vyhledávání obsahu souvisejícího s volbami.

V letošním roce YouTube cenzuroval několik videí o brazilských parlamentních volbách v roce 2022, včetně videa brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a několika videí od novinářů.

YouTube je jednou z několika velkých technologických platforem, které v souvislosti s blížícími se volbami v USA v roce 2022 oznámily zvýšení cenzurních opatření v souvislosti s volbami, přičemž Facebook a Twitter nedávno popsaly, jak plánují s blížícími se volbami cenzurovat to, co považují za volební dezinformace.

Zdroj: reclaimthenet.org