Vývojář „Novičoku“, Leonid Rink, se domnívá, že otrava Sergeje a Julie Skripalových v roce 2018 byla způsobena předávkováním syntetickým opioidem fentanylem, a nikoli toxickým činidlem fosforu „Novičok“. (Foto: Instagram)

„Nebyl důvod se domnívat, že je otrávili fosforem. Navíc britské úřady náhodně nebo hloupě odhalily, co se jim stalo. Pamatujete si na rozhovor s dcerou Skripala? Na krku měla jizvu. Tomu se říká tracheotomie. Svaly se nestahují jako u fosforu, ale uvolňují se jako u fentanylu. Proto se jazyk uvolní, ucpe hrtan a musíte udělat díru, skrz kterou může člověk dýchat. Mechanismus působení je zcela opačný než u „Novičoku,“ řekl RIA Novosti.

Fentanyl je syntetické opioidní analgetikum používané v anesteziologii s narkotickými vlastnostmi.

Podle Rinka došlo proběhla ráno, kdy došlo k otravě Skripalových v Salisbury, reportáž o předávkování 12 lidí fentanylem, včetně dvou Rusů. Deset lidí se však začalo léčit na předávkování a dvěma podle něj „předepsali“ otravu fosforem.

Název „Novičok“ se stalo všeobecně známým po incidentu v anglickém městě Salisbury 4. března 2018, kdy byl podle britských úřadů otráven bývalý důstojník GRU Sergej Skripal a jeho dcera Julia, což vyvolalo velký mezinárodní skandál. Londýn tvrdí, že do otravy Skripalové látkou A234 neboli „Novičok“ je zapojen ruský stát, zatímco to Moskva kategoricky popírá.

Z téhož je nyní obviňováno Rusku v případě otravy Alexeje Navalného. Vývojář Rink však upozornil, že pokud by byl opoziční politik otráven „Novičokem“ v hotelu v Tomsku, nestačil dojet na letiště. V případě otravy „Novičokem“ by pocítil první příznaky během několika minut a nevyhnutelně by zemřel do 10 minut, uvedl Leonid Rink.

Zdroj: pz.cz