Mezi nejzajímavější postoje, které Bidenův Bílý dům v poslední době vyjádřil arabským spojencům na Blízkém východě, patří to, že Spojené státy nemohou omezit Izrael, pokud se rozhodne zahájit novou ofenzívu, konkrétně proti Libanonu. (Foto: Flickr)

Agentura Axios odhalila, že Bidenův zvláštní vyslanec Amos Hochstein během své cesty do Bejrútu minulý týden varoval libanonskou vládu: „USA nebudou schopny zadržet Izrael, pokud se situace na hranicích bude nadále vyhrocovat, a že Hizballáh musí s Izraelem nepřímo vyjednávat, místo aby zvyšoval napětí.“

„Situace je vážná. Prezident Biden chce zabránit další eskalaci a větší válce,“ řekl Hochstein. „Bude zapotřebí, aby všichni měli zájem na ukončení tohoto konfliktu nyní. A my věříme, že existuje cesta, jak toho dosáhnout diplomatickou cestou. Pokud s tím budou strany souhlasit.“

Jak ale vidí zahraniční politiku USA Libanonci? A co vidí arabští představitelé a jejich obyvatelé? Izrael je již desítky let na prvním místě v žebříčku příjemců zahraniční pomoci USA, ročně dostává shodně více než 3 miliardy dolarů. Washington také pravidelně uzavírá s Tel Avivem zbrojní obchody v hodnotě stovek milionů dolarů.

Někteří izraelští představitelé šli v poslední době tak daleko, že připustili, že bez stálého přísunu amerických zbraní a munice by izraelská armáda možná nebyla schopna pokračovat ve svých operacích v Gaze.

USA však dokonce prostřednictvím prostředníků oslovily generálního tajemníka Hizballáhu Hasana Nasralláha, aby ho varovaly, že v případě eskalace nemohou Izrael zadržet.

„Během setkání s Berrim v Bejrútu Hochsteim požádal předsedu libanonského parlamentu, aby vůdci Hizballáhu Hasanu Nasralláhovi předal vzkaz, že jeho předpoklad, že USA kontrolují Izrael, je mylný,“ uvedly zdroje, napsal Axios.

„Podle zdrojů Hochstein řekl, že USA nebudou schopny zadržet Izrael, pokud se situace na hranicích bude nadále vyhrocovat, a že Hizballáh musí nepřímo jednat s Izraelem místo zvyšování napětí,“ pokračovala zpráva.

Spojené státy a evropští partneři, zejména Francie, se v poslední době snažili přimět libanonskou vládu a vyvíjet na ni nátlak, aby Hizballáh usměrnila, což se jí daří jen velmi omezeně.

Libanonská armáda je ve skutečnosti téměř bezmocná při jednání s Hizballáhem, také proto, že nemá žádné letectvo, o kterém by se dalo mluvit.

Samotné USA zavedly sankce a omezení na to, jaká letadla může Libanon získat, protože se obávají, že by mohla být použita v konfliktu s Izraelem.

Zdroj: axios.com