Tiskový tajemník Pentagonu generálmajor Pat Ryder v úterý prohlásil: „Myslím, že kdybych byl na místě vedení severokorejské armády, zpochybnil bych své rozhodnutí poslat své síly jako potravu pro děla do nelegální války proti Ukrajině.“ (Foto: Shutterstock)

Ryder reagoval na otázku týkající se možného vyslání severokorejských armádních ženijních jednotek do východní části ukrajinského Doněcka, která je okupována Ruskem.

Podle jihokorejské televize Čosun, která se odvolává na jihokorejského vládního úředníka a na kterou se odvolává agentura Reuters, plánuje Severní Korea vyslat na okupovanou Ukrajinu stavební a ženijní jednotky již příští měsíc za účelem obnovy.

Začátkem tohoto měsíce podepsaly Rusko a Severní Korea pakt, v němž se dohodly, že si vzájemně poskytnou vojenskou pomoc v případě napadení druhé strany.

Země včetně USA a Japonska tento krok odsoudily a Jižní Korea uvedla, že v důsledku toho zvažuje vyslání zbraní na Ukrajinu. Jihokorejský prezident označil pakt za hrozbu pro bezpečnost své země.

Ryder označil potenciální vyslání vojenských sil Severní Koreje do Ruska za „určitě něco, co je třeba sledovat“, a naznačil vysoký počet ruských obětí v průběhu války.

Britské ministerstvo obrany koncem května uvedlo, že celkový počet zabitých nebo zraněných ruských vojáků od února 2022 činí přibližně 500 000.

Rovněž uvedlo, že průměrný denní počet obětí z řad ruského personálu v květnu činil více než 1 200 osob.

Rusko je známé tím, že se ke svým vlastním vojákům chová jako k vysoce jednorázovým.

A to i používáním taktiky „masové vlny“, kdy vysílá vlny špatně vycvičených a nepodporovaných vojáků směrem k ukrajinským pozicím a snaží se je přemoci.

Jeden z ruských vojáků, který plánuje ofenzívy, tento měsíc uvedl, že musí posílat muže vpřed s vědomím, že pravděpodobně zemřou, ale neřekne jim, jak malé jsou jejich šance na přežití.

„Nemohu to mužům říct, jinak by nebojovali s nadějí na vítězství,“ řekl.

Zdroj: businessinsider.com