Severské země nezaznamenali žádné úmrtí způsobené novým koronavirem, jak ve středu napsala agentura AFP. (Foto: Pixabay)

V severských zemích – Dánsku, Finsku, na Islandu, v Norsku a ve Švédsku – zatím nehlásí žádné úmrtí, ačkoli tento virus je označován za smrtelnější, než sezónní chřipka, která si v regionu každý rok vyžádá stovky obětí.

Například Švéd Viktor Andersson – jelikož i jemu testy zjistily koronavirus, je v karanténě v domě svých rodičů a čas tráví sledováním filmů. Tak jako ostatní obyvatelé severských zemí přibližuje francouzská tisková agentura.

Velká většina lidí od Reykjavíku až po Helsinky, nakažených koronavirem, tak jako zmíněný Švéd Viktor, je zdravá jako řepa a pouze čekají doma, dokud již nebudou nakažliví a budou se moci vrátit k běžnému životu.

„Nemám opouštět dům, kromě procházek v blízkém okolí, kde se však nemám přibližovat k lidem,“ vysvětlil 22letý Viktor pro agenturu AFP.

Severské obyvatelstvo „je obecně zdravé a očkované proti chorobám, je tam veřejné zdravotnictví přístupné každému, nemáme mnoho kuřáků ani velké průmyslové znečištění ovzduší“, vysvětlil profesor lékařské mikrobiologie na Univerzitě v Tromsö v severním Norsku Oystein Olsvik.

„Skandinávská populace je obecně méně náchylná na tento druh onemocnění, které se může vyvinout v hustě obydlených oblastech Číny,“ dodal profesor.

Zdroj:  france24.com