Opoziční starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu prohlásil, že občané Turecka zchudli kvůli prudkému snížení kurzu liry a inflaci, nevítá ale publikaci videa s frontami na levný chléb. (Foto: Youtube)

Turečtí uživatelé šíří na sociálních sítích video z Istanbulu s dlouhými frontami v ulicích na levný chléb, jehož cenu subvencují městské úřady.

Takzvaný „lidový chléb“ (halk ekmek) se prodává v pouličních stáncích za 1,25 liry, zatímco v obchodech stojí chléb po zdražení 2,5 až 3,5 liry.

„Naši lidé bohužel zchudli, to je fakt, nejsem ale spokojen se zveřejňováním obrázků s našimi krajany, kteří stojí frontu, aby si koupili levný chléb“, napsal Imamoglu na Twitteru.

Turecká měna, která se prodávala na začátku roku podle kurzu 7,4 liry za dolar, zlevnila za rok o téměř o 50 %, na 14,6 a 23. listopadu se snížila její cena o 16 %. Tak prudký pokles kurzu liry v průběhu 24 hodin byl největším za posledních 20 let.

Došlo k tomu poté, co 18. listopadu přijala centrální banka Turecka rozhodnutí snížit diskontní sazbu ze 16 % na 15 %, poté co se prezident Tayyip Erdogan vyslovil v televizním projevu pro snížení diskontní sazby a tvrdil, že to povede ke snížení inflace.

Od července roku 2019 Erdogan vyměnil třikrát šéfa centrální banky a od listopadu roku 2021 dvakrát ministra financí.

Zdroj: cumhuriyet.com.tr