Podle nové zprávy agentury Bloomberg zatím nikdo nebyl zabit ani zraněn, ale řada poruch větrných turbín otřásá klíčovým základem hnutí za zelenou energii. (Foto: Twitter)

Nevítaný trend poruch – který zahrnuje jak poruchy, tak úplné strukturální kolapsy – je pozorován jak ve Spojených státech, tak v Evropě. Jak naznačuje toto vzácné video z roku 2008, není tento jev zcela nový, ale podle zasvěcených osob se jeho četnost zvyšuje.

Snad nejvíce znepokojující je, že mezi nejnovější řadu obětí patří nedávno vyrobené větrné mlýny. „U novějších turbín pozorujeme, že k těmto poruchám dochází v kratším časovém horizontu, a to je docela znepokojivé,“ říká Fraser McLachlan, generální ředitel společnosti GCube Underwriting Ltd. pro agenturu Bloomberg.

Loni v létě se turbína GE, která byla instalována před necelým rokem, vzpříčila na polovinu. Do týdne se stejný model porouchal znovu v Coloradu.

Poruchy se neomezují pouze na jednoho výrobce nebo model. Tři největší výrobci na Západě – GE, Vestas Wind Systems a Siemens – čelí dodatečným nákladům ve výši stovek milionů dolarů.

Agentura Bloomberg uvádí, že společnosti Vestas, GE a Siemens Gamesa potvrdily, že ke klopýtnutí vedl tlak na rychlé zavedení výkonnějších turbín. V reakci na to zpomalují tempo inovací.

„Rychlé inovace zatěžují výrobu a širší dodavatelský řetězec,“ řekl generální ředitel GE Larry Culp na říjnovém hovoru k výsledkům hospodaření. „Stabilizace výroby a kvality těchto nových výrobků vyžaduje čas.“

Škody na hospodářských výsledcích se již projevují: V pátek společnost Siemens snížila svůj odhad zisku na rok 2023 kvůli zvýšeným nákladům na záruku a údržbu spojeným s vadnými komponenty větrných turbín Siemens Gamesa. GE si ve třetím čtvrtletí účtovala půlmiliardové náklady na vyšší záruční a opravárenské náklady.

Tyto finanční škody v tomto odvětví zelené energie by se mohly v krátké době ještě zvýšit, protože vyšší četnost pojistných událostí pravděpodobně vyvolá zvýšení pojistného.

Samozřejmě, že i když se větrné turbíny nestávají obětí chyb v definici, jsou neustále vystaveny útokům přírody, kdy údery blesku způsobují mnoho obětí … a na cestě ven předvádějí pěkné divadlo.

To však není jediná potíž větrných mlýnů. Poté, co na plážích v New Yorku a New Jersey bylo za něco málo přes měsíc vyplaveno 7 mrtvých velryb, ukazují ochránci životního prostředí prstem na rozvoj větrných elektráren na moři a požadují, aby byl až do vyšetření zastaven.

Zdroj: zerohedge.com