Podle bývalého sovětského vědce Rusko v minulosti zkoumalo možnost použití viru opičích neštovic jako biologické zbraně. Plukovník Kanat Alibekov a jeho tým měli zjistit, které viry by byly vhodné jako zbraně. (Foto: Flickr)

Virus opičích neštovic se v současné době šíří po celém světě. Případy, které se běžně vyskytují velmi zřídka, se v posledních dnech objevují ve stále více zemích.

Nyní se však uprostřed všech těchto zpráv znovu objevuje svědectví bývalého sovětského vědce. Plukovník Kanat Alibekov, odborník na biologické zbraně, vysvětluje, že Rusko v minulosti zkoumalo možnost použití opičích neštovic jako biologické zbraně.

Sám Alibekov se na výzkumu podílel jako zástupce vedoucího programu biologických zbraní SSSR. Spolu s dalšími výzkumníky měl za úkol zjistit, které viry by mohly být použity jako biologické zbraně místo lidských neštovic.

„Testovali jsme virus vakcíny, virus myších neštovic, virus králičích neštovic a virus opičích neštovic jako modely neštovic,“ řekl.

„Myšlenka byla taková, že veškerá výzkumná a vývojová práce by měla být prováděna s těmito modelovými viry. Jakmile bychom měli několik pozitivních výsledků, stačily by dva týdny na to, abychom provedli stejnou manipulaci s virem neštovic a vytvořili zásoby bojové látky.“

Vymýcení neštovic prostřednictvím celosvětových očkovacích programů však Sověty přimělo od této myšlenky upustit. Podle Alibekova se však ministerstvo obrany rozhodlo pokračovat ve výzkumu opičích neštovic i po zániku Sovětského svazu s cílem vytvořit budoucí biologické zbraně.

O programu dokonce hovořil na slyšení v americkém Kongresu, kde řekl, že je „přesvědčen, že ruský program biologických zbraní nebyl zcela zrušen“.

Zdroj: mirror.co.uk