Venezuela tvrdí, že 10 milionů lidí hlasovalo v referendu o připojení na ropu bohatého regionu Essequibo v sousedním státě Guyana k Venezuele. (Foto: Flickr)

Tvrdí, že 97,5 % hlasujících bylo pro. Uvidíme, zda Venezuela nyní Guayanu napadne. Zasáhnou USA nebo Brazílie?

Co bude násdledovat?

Výsledek hlasování byl ve Venezuele všeobecně očekáván, ačkoli jeho praktické důsledky budou podle analytiků pravděpodobně minimální a vytvoření venezuelského státu v oblasti Essequibo je jen málo pravděpodobné.

Není jasné, jaké kroky by venezuelská vláda podnikla v návaznosti na výsledek, a jakýkoli pokus o uplatnění nároku by se jistě setkal s mezinárodním odporem.

Přesto eskalace rétoriky vyvolala přesuny vojsk v regionu a šavlovačky v obou zemích, což vyvolalo přirovnání guayanských představitelů k ruské invazi na Ukrajinu. Mnoho obyvatel převážně domorodého regionu je údajně na pokraji nervozity.

„Dlouhodobý spor o hranici mezi Guyanou a Venezuelou se dostal na úroveň bezprecedentního napětí ve vztazích mezi našimi zeměmi,“ napsal ve středu guayanský ministr zahraničí Robert Persaud v časopise Americas Quarterly.

I bez provedení referenda, které by si vyžádalo další ústavní kroky a pravděpodobné použití síly, může Maduro na hlasování politicky získat uprostřed náročné předvolební kampaně.

V říjnu venezuelská opozice prokázala vzácnou dynamiku poté, co se v prvních primárkách v zemi za posledních 11 let shromáždila kolem Marie Coriny Machado, bývalé středopravicové zákonodárkyně, která napadla Madura za dohled nad prudkým růstem inflace a nedostatkem potravin.

„Autoritářská vláda, která čelí obtížné politické situaci, je vždy v pokušení poohlédnout se po nějakém vlasteneckém tématu, aby se mohla zahalit do vlajky a shromáždit podporu, a myslím, že to je z velké části to, co Maduro dělá,“ řekl Phil Gunson, analytik Mezinárodní krizové skupiny se sídlem v Caracasu.

Zdroj: cnn.com