Americký prezident Donald Trump 9. října v den zahájení turecké operace v Sýrii zaslal dopis prezidentu Tayyipu Erdoganovi se žádostí, aby „nebláznil“ a „nezklamal celý svět“ svoji vojenskou operací v SAR, informuje televize CNN s odkazem na daný dokument. V Kremlu označili tón dopisu za velmi neobvyklý. (Foto: Wikimedia)

„Navrhuji uzavřít dobrý obchod! Nechcete nést odpovědnost za nelítostnou vraždu tisíců lidí, já zase nechci být odpovědný za zničení turecké ekonomiky, a to budu. Již jsem vám poskytl možnost pocítit to v případě s pastorem Bransonem,“ píše Trump Erdoganovi. „Nebuď tvrdohlavý. Neblázni,“ praví se v dopise.

Zpravodaj televize sdělil, že mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová potvrdila pravost dopisu.

Jazyk dopisu prezidenta USA Donalda Trumpa tureckému lídru Tayyipu Erdoganovi na prahu turecké operace v Sýrii není příznačný pro korespondenci státníků, je to velmi neobvyklé, řekl tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov.

„Takový jazyk v korespondenci státních lídrů není vidět často. Velmi neobvyklý dopis,“ řekl Peskov novinářům.

Americký prezident Donald Trump v utery podepsal rozhodnutí o sankcích proti Turecku v souvislosti s vojenskou operací Ankary v Sýrii proti Syrským demokratickým silám (SDF).

Omezení se mohou dotknout osob a organizací, jejichž činy „ohrožují civilisty nebo vedou k dalšímu oslabování míru, bezpečnosti a stability“ v regionu, uvedl v písemném prohlášení Pompeo.

Na americkém ministerstvu financí upřesnili, že na seznam sankcí se dostalo už turecké ministerstvo obrany a energetiky, stejně jako jejich ministři Hulusi Akar a Fatih Dönmez, a také místopředseda vládní Strany pro spravedlnost a rozvoj Süleyman Soylu.

Kromě toho bylo dříve oznámeno, že Washington má v úmyslu zvýšit cla na tureckou ocel na 50 %.

Zdroj: snews.com