Uhlí zajišťuje ohromujících 31 % německé výroby elektřiny, oproti 8 % v roce 2015… (Foto: Twitter)

Zelení si za vlády Angely Merkelové vynutili odstavení jaderné energetiky. Nyní jsou pro i proti uhlí, nejšpinavějšímu ze všech zdrojů elektrické energie.

Policie v zásahové výstroji začala ve středu vystěhovávat klimatické aktivisty z odsouzené vesnice v západním Německu, která má být zbourána kvůli rozšíření uhelného dolu.

Když policisté ve středu ráno vnikli do malé vesnice Luetzerath, která se stala ohniskem debaty o klimatických opatřeních v zemi, házeli kameny a pyrotechniku.

Policejní mluvčí Andreas Müller uvedl, že útoky na policisty „nebyly příjemné“, ale poznamenal, že většina dosavadních protestů byla pokojná.

Do středečního odpoledne zůstaly v Luetzerathu tábořit desítky aktivistů, někteří ve složitých domcích na stromech, zatímco policie pomalu procházela vesnicí a odstraňovala barikády a společnou vývařovnu.

Podle ekologů by buldozerování vesnice kvůli rozšíření nedalekého uhelného dolu Garzweiler vedlo k obrovskému množství emisí skleníkových plynů. Vláda a energetická společnost RWE tvrdí, že uhlí je potřeba k zajištění energetické bezpečnosti Německa.

Někteří aktivisté vyjádřili zvláštní hněv na ekologickou stranu Zelených, která je součástí regionální i celostátní vlády, jež loni uzavřela dohodu s RWE, jež jí umožňuje zničit vesnici výměnou za ukončení využívání uhlí do roku 2030, nikoliv do roku 2038.

Vicekancléř Robert Habeck, člen strany Zelených, který je německým ministrem hospodářství a klimatu, obhajoval dohodu jako „dobré rozhodnutí pro ochranu klimatu“, které splňuje mnoho požadavků ekologů a zachraňuje pět dalších vesnic před demolicí.

Zdroj: mishtalk.com