Britští vyšetřovatelé podezřívají pracovníky Hlavní správy Generálního štábu Ozbrojených sil Ruska z otravy bývalého důstojníka ruské rozvědky Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Informuje o tom The New York Times s odkazem na vlastní zdroje.

„Britští vyšetřovatelé se domnívají, že otrava Sergeje Skripala a jeho dcery Julie 4. března byla pravděpodobně provedena aktivními nebo bývalými agenty GRU, kteří byli vysláni k jeho domu v Anglii," uvádí se ve článku.

List uvádí, že tyto informace získal za podmínky anonymity od současných britských a amerických činitelů a také od jednoho bývalého amerického činitele, kteří jsou obeznámeni se situací.

Podle bývalého činitele z USA oficiální osoby Velké Británie pokračují v určení totožnosti těch, kteří vykonali tuto operaci.

„Vyšetřovatelé zároveň nevylučují, že za celý incident může být odpovědná jiná ruská průzkumná služba nebo její soukromá jednotka," uvádí se v publikaci.

Také se uvádí, že Londýn poskytl oficiální údaje řadě zemí ještě předtím, než byli vyhoštěni ruští diplomaté z několika států v březnu 2018.

Podle informací listu Britové poskytli důkazy o prolomení elektronických poštovních schránek Julie Skripalové v roce 2013.

Dříve na Ministerstvu zahraničních věcí Ruska označili za nesmysly prohlášení britských orgánů, podle kterých údajně Moskva odmítla spolupráci při vyšetřování incidentu v Salisbury.

Zdroj: nytimes.com