Vedoucí představitel samozvané Doněcké lidové republiky (DLR) Denis Pušilin prohlásil, že pokud Kyjev zahájí ofenzívu, pak se DLR nezastaví na stávajících hranicích republiky. (Foto: Youtube)

„Přání osvobodit území (Donbasu, která kontroluje Kyjev, pozn. red.) a Rusy, kteří dnes žijí v nesrovnatelných podmínkách, takové máme přání. Válka je ale hrozná… Uděláme vše možné pro to, aby velká válka nezačala, ale pokud Ukrajina takový krok udělá, nikdo vám teď neřekne, kde se pak zastavíme,“ řekl Pušilin, když odpovídal na otázku o akcích DLR v případě ofenzívy ukrajinských vojáků.

Úřad Lidové milice DLR již dříve informoval o zahájení odvodu branců na území republik Donbasu. Podle informací úřadu do toho bylo zapojeno už 200 lidí, všichni dobrovolně.

„V současné době není nutno provádět úplnou mobilizaci,“ řekl Pušilin v průběhu tiskové konference s tím, že má nyní neuznaná republika dostatek sil.

V úterý první náměstek ministra informací DLR Daniil Bezsonov prohlásil, že Ukrajina může zahájit ofenzívu koncem dubna. Podle něj to záleží na povětrnostních podmínkách, protože nyní je jarní tání, země je mokrá, a pro efektivní útočné akce musí být armáda schopna rychle manévrovat a rychle se pohybovat.

Ukrajinští vojáci koncem března prohlásili, že při ostřelování u osady Šumy v Doněcké oblasti zahynuli čtyři vojáci a další dva byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že v nejbližší době projedná situaci s lídry „normandské čtyřky“ (kromě Ukrajiny do ní patří Německo, Rusko a Francie). Kyjev začal mluvit o vyostření situace na Donbasu.

V DLR také informovali o růstu počtu ostřelování ze strany ukrajinských vojáků. Vedoucí představitel republiky Denis Pušilin nevyloučil možnost rozsáhlého útoku Kyjeva na Donbas a podotkl, že „Ukrajina má k tomu všechno připraveno“. V DLR oznámili, že 3. dubna zahynulo dítě v důsledku toho, že ukrajinští vojáci použili bezpilotní letoun s výbušným zařízením.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že realita na kontaktní linii sil na Donbasu je hrozivá, a že provokace ukrajinských vojáků nejsou ojedinělé, ale četné. Podle jeho slov není Rusko stranou konfliktu a nemůže proto zajistit všeobsáhlé příměří na Donbasu, využívá ale svého vlivu k tomu, aby se dohody plnily.