Podobná možnost změny pólů je málo pravděpodobná v nejbližší době. O tom informovali britští vědci, kteří nedávno nalezli magnetickou anomálii v jižní Africe, uvádí časopis PNAS.

„V poslední době lidé často mluví o tom, že Země brzy prožije další změnu pólů. Výzkum dvou posledních událostí ukázal, že žádná z nich není podobná na změny v činnosti magnetického štítu, které dnes vědci zachycují. Proto je málo pravděpodobně, že něco podobného se odehraje v nejbližší době," řekl jeden z výzkumníků Richard Holm z liverpoolské univerzity.

Poloha severního a jižního pólů se asi jedenkrát za 450 tisíc nebo 1 milion let mění. O tom svědčí výzkumy vulkanických hornin a starobylých hlín.
Před 40 tisíci let by severní střelka kompasu ukazovala na současný jižní pól.

Přitom před 2 roky američtí geologové nalezli poblíž řeky Limpopo (JAR) podivnou magnetickou anomálii. Magnetická síla tam několikrát náhle klesala a dosáhla kritického bodu v 13. — 16. století našeho letopočtu.

To poprvé dovolilo dojít k závěru, že změna pólů se koná v určitých anomálních místech, kde horniny zemského pláště blízko přiléhají k povrchu a překážejí normálnímu koloběhu látek v zemském jádru.