Město Wedderburn, kdysi zasáhla zlatá horečka, ale dodnes je oblíbenou destinací pro výzkumníky. Kdysi na toto místo dopadl meteorit. Jak uvádí portál Science Alert, roku 1951 zasáhla území skála o hmotnosti 210 gramů. (Foto: Twitter)

V nové studii mineralogie z Caltechu jménem Chi Ma, se však dozvídáme, že tento minerál je ve skutečnosti takzvaný edskotit, tedy jde o neobvyklou formu, v níž se spojuje železo a karbid. Nic podobného předtím vědci v přírodě neobjevily.

Odkdy byl meteorit ve městě Wedderburn identifikován jako vesmírný objekt, tak jej zkoumalo již tolik vědců, že dnes z něho leží ve Viktoriině muzeu v Austrálii jen třetina.

Zbytek minerálu byl odeslán na analýzu, kde se zjistilo, že obsahuje stopy nejrůznějších směsí. Našlo se zde železo a zlato, ale i méně obvyklé minerály jako AMAC, schreibersit, taenia a troilit. Po novém na tento seznam přibývá i zmiňovaný edskotit.

Edskotit byl přitom pojmenován na počest kosmo-chemika a experta přes meteority, Edwarda Scotta, který působí na Univerzitě na Havaji.

Objev tohoto minerálu je pro svět geologie opravdu významný, protože vědci dosud netušili, že taková směs se v přírodě vyskytuje přirozeně.

V minulosti už vědci slyšeli o syntetické verzi tohoto minerálu. Mix železa a karbidu totiž vzniká jako vedlejší produkt při kovářských procesech.

Tento objev však dokazuje, že se edskotit objevil v přírodě přirozeně a tak přibyl na seznamu přirozených minerálů.

Zdroj:  theage.com.au