Správní rada společnosti Microsoft ve čtvrtek oznámila, že najala externí právní firmu, aby prošetřila, jakým způsobem řeší sexuální obtěžování. (Foto: Flickr)

Správní rada v tiskové zprávě uvedla, že vybraná firma Arent Fox provede revizi zásad sexuálního obtěžování a diskriminace na základě pohlaví.

Zpráva společnosti Arent Fox shrne všechna vyšetřování sexuálního obtěžování vedená proti členům představenstva společnosti Microsoft a jejímu vrcholovému vedení, uvádí se v tiskové zprávě představenstva.

Bude to zahrnovat i obvinění vznesená proti Billu Gatesovi, uvádí se v prohlášení.

List The Wall Street Journal v květnu 2021 informoval, že členové představenstva společnosti Microsoft zahájili v roce 2019 vyšetřování Gatese poté, co jedna ze zaměstnankyň uvedla, že s ním měla sexuální vztah.

„Společnost Microsoft obdržela v druhé polovině roku 2019 obavu, že se Bill Gates snažil v roce 2000 navázat intimní vztah se zaměstnankyní společnosti,“ uvedl tehdy Microsoft v prohlášení pro Insider.

„Obavu prověřil výbor správní rady, který za pomoci externí právní firmy provedl důkladné šetření. Během celého vyšetřování poskytovala společnost Microsoft zaměstnanci, který obavu vznesl, rozsáhlou podporu,“ dodal Microsoft.

Gates odstoupil z představenstva Microsoftu v roce 2020 ještě před ukončením vyšetřování. Gatesův mluvčí pro Insider uvedl, že jeho rozhodnutí odstoupit „nijak nesouvisí s touto záležitostí“.

V květnové zprávě deníku New York Times dva zdroje uvedly, že Gates pozval e-mailem jednu zaměstnankyni na večeři bezprostředně poté, co mu přednesla prezentaci.

Vyšetřování společnosti Arent Fox „posoudí kroky, které byly podniknuty, aby zaměstnanci, včetně vedoucích pracovníků, nesli odpovědnost za sexuální obtěžování nebo diskriminaci na základě pohlaví“, uvádí se v prohlášení správní rady.

Podnětem k vyšetřování byl návrh akcionářů, který byl přijat na listopadovém výročním shromáždění akcionářů společnosti Microsoft a který požadoval „nezávislé a transparentní“ vyšetřování obvinění ze sexuálního obtěžování a diskriminace.

„Zprávy o nevhodných vztazích Billa Gatese a jeho sexuálních návrzích vůči zaměstnancům Microsoftu jen prohloubily obavy a zpochybnily kulturu nastavenou nejvyšším vedením a roli představenstva, které vede viníky k odpovědnosti,“ stálo v návrhu.

Prověrka společnosti Arent Fox bude zakončena zprávou o transparentnosti, která má být zveřejněna pro zaměstnance, akcionáře a veřejnost na jaře tohoto roku, uvedla správní rada.

Zdroj: businessinsider.com