Astronomové objevili nový fascinující druh rychlého rádiového záblesku (FRB). Tento FRB bije v pravidelných intervalech podobně jako srdce. (Foto: Flickr)

Signál, který dostal označení FRB 20191221A, je FRB s nejjasnějším periodickým vzorcem a nejdelším trváním, jaký byl kdy nalezen. Opakuje se každých 0,2 sekundy po dobu až tří sekund. Podle vyjádření je to asi tisíckrát déle než podobné signály stejného druhu.

Od objevení prvního FRB v roce 2007 zůstávají astronomové z těchto záhadných signálů zmateni. Tyto nevysvětlitelné záblesky jsou velmi silné a za velmi krátkou dobu vypustí obrovské množství energie.

I když lze tvrdit, že se blížíme k pochopení toho, co jsou zač a kde vznikají, objevy, jako je tento nejnovější, jen vyvolávají další otázky.

Signál FRB 20191221A vznikl v galaxii vzdálené od té naší několik miliard světelných let.

Daniele Michilli, postdoktorand v oboru astronomie na MIT a spoluautor nedávné publikace o tomto objevu, která vyšla v časopise Nature, ve svém prohlášení zdůraznil význam tohoto objevu:

Signál je „velmi dlouhý, trvá asi tři sekundy“ a vyznačuje se „periodickými špičkami, které byly pozoruhodně přesné, vysílané každý zlomek sekundy – bum, bum, bum – jako tlukot srdce,“ říká. „Je to poprvé, kdy je samotný signál periodický,“ dodává.

Původ těchto signálů může být stále záhadou, ale vědci se blíží k nalezení odpovědi: signál, stejně jako mnoho dalších FRB, mohl pocházet z magnetaru, což jsou vysoce energeticky nabité a rotující zbytky zhroucené hvězdy.

„Ve vesmíru není mnoho věcí, které by vysílaly přísně periodické signály,“ řekl Michilli. „Příklady, které známe v naší galaxii, jsou rádiové pulsary a magnetary, které rotují a produkují paprskovité záření podobné majáku,“ vysvětlil. „A my se domníváme, že tento nový signál by mohl být magnetar nebo pulsar na steroidech.“

Zdroj: eurekalert.org