Předseda Evropské rady Charles Michel prohlásil, že bude v červnových volbách do Evropského parlamentu kandidovat na europoslance a v případě svého zvolení odstoupí, což vyvolalo závod o jeho nahrazení nebo riziko, že se tato role vrátí do rukou maďarského nacionalistického premiéra Viktora Orbána. (Foto: Flickr)

Rozhodl jsem se kandidovat v evropských volbách v roce 2024,“ řekl Michel v sobotu pozdě večer belgickým médiím. Bývalý belgický premiér působí od roku 2019 jako šéf Rady EU, skupiny vládních představitelů 27 členských států EU.

Pokud budu zvolen, zaujmu své místo (v Evropském parlamentu). Evropská rada může předvídat a jmenovat svého nástupce do konce června, začátkem července,“ uvedl s tím, že bude kandidovat jako hlavní kandidát své belgické středopravicové strany Reformistické hnutí.

Toto překvapivé rozhodnutí znamená, že šéfové vlád EU, kteří společně jmenují předsedu Rady, jsou pod značným tlakem, aby se na Michelově nástupci dohodli do 1. července, kdy má Maďarsko převzít rotující půlroční předsednictví Rady.

Podle pravidel EU v případě, že není stálý předseda Rady, připadá tato funkce, která zahrnuje předsedání zasedáním Rady a spolu s parlamentem má zásadní význam pro sestavení nové Komise, členskému státu, který vykonává rotující předsednictví.

Tím by Orbán, který byl opakovaně obviňován z toho, že drží evropskou podporu Ukrajině jako rukojmí kvůli miliardám eur z fondů EU pro Maďarsko, které Brusel zmrazil kvůli řadě sporů týkajících se právního státu, fakticky řídil radu.

Evropští lídři se mají sejít 17. června a 27.-28. června – po pětiletých parlamentních volbách, které se v celém bloku konají 6.-9. června – aby zahájili tahanice o nejvyšší funkce v bloku, včetně předsedů Komise a Rady.

Tyto tahanice by obvykle trvaly několik měsíců a vyvrcholily by ustavením nové komise na konci listopadu, kdy mělo skončit Michelovo funkční období předsedy Rady. Vedoucí představitelé však nyní budou mít mnohem méně času.

Někteří pozorovatelé EU význam Michelova kroku bagatelizovali. Hosuk Lee-Makiyama z thinktanku Evropské centrum pro mezinárodní politickou ekonomii uvedl, že „pouze posouvá závod o jeho nástupce o šest až devět měsíců dříve“.

To by bylo „nepříjemné pro několik kandidátů, kteří budou stále trčet v národní politice“, řekl, ale jedná se o „pozici druhé úrovně, která je již vyčleněna pro někoho blízkého Francii a [na] levici“.

Jiní však rozhodnutí předsedy Rady odsoudili jako unáhlené a egoistické. Alberto Alemanno, profesor práva EU na College of Europe, řekl, že tento krok je „nejen sebestředný, ale i nezodpovědný“.

Otevření dveří Orbánovi – který je obviněn z porušování práva EU, ale mohl by se ocitnout v pozici předsedy zasedání rady – do funkce předsedy rady, byť jen dočasně, by bylo „ještě problematičtější a nezodpovědnější“, řekl Alemanno.

Michel byl „nejméně efektivním předsedou Rady, který kdy byl jmenován“, a jeho „neustálý souboj ega“ s předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou podle něj oslabil Unii na mezinárodní scéně. Von der Leyenová zatím mlčí o tom, zda hodlá usilovat o druhé funkční období.

Steven Van Hecke, profesor evropské politiky na univerzitě v Lovani, řekl belgickému rozhlasu, že Michel jasně signalizuje, že „jeho osobní zájmy mají přednost před zájmy evropských institucí“.

Podle Van Heckeho je Orbán „to poslední, co si kdo přeje“. „Nyní bude muset dojít k ‚pracovní dohodě‘ do konce června, tedy hned po volbách… Je to docela výzva.“

Nizozemská europoslankyně Sophie in’t Veldová obvinila Michela, že opouští loď. „Kapitán opouští loď uprostřed bouře. Pokud jste tak málo oddaný osudu Evropské unie, jak důvěryhodný jste potom jako kandidát?“ zeptala se.

Zdroj: theguardian.com