Vlna tepla se nepřehnala pouze Evropou a Spojenými státy americkými. Trpí celý svět a to dokonce i na místech, kde bychom to možná nečekali. Rozpuštěné Grónsko bylo prvním letošním varováním, ale příroda má stále zvednutý prst. Jak píše portál Unilad, na Aljašce totiž roztál všechen led. (Foto: PA)

Průměrná teplota na Aljašce byla v červenci 14,5 °C, což je jen o něco více než v červenci 2004, který byl předešlým nejteplejším měsícem.

Stále vyšší teploty zvyšují i riziko požárů, jaké můžeme v současnosti pozorovat na Sibiři. Podle National Weather Service se přitom nikde v okolí 240 kilometrů nenachází žádný mořský led.

Podle vědců je taková situace neslýchaná. Berignovo moře, které rozděluje Aljašku a Rusko je totiž zcela bez ledu. Červenec 2019 byl přitom již dvanáctý měsíc v pořadí, během kterého byly teploty vyšší než je průměr každý den.

Mezi deseti nejteplejších měsíců na Aljašce se až sedm z nich objevilo mezi rokem 2004 a současností. Podle vědců se daleký sever naší planety otepluje až dvakrát rychleji než zbytek planety. Toto však neznamená, že čím jsme dál víc "jsme v suchu".