Pentagon nařídil zajištění „stálé přítomnosti“ vrtulníků Národní gardy USA ve Washingtonu, a to za účelem potlačení protestů, které se tento týden konaly v americké metropoli. Informovaly o tom noviny The New York Times (NYT) s odkazem na vlastní zdroje. (Foto: AF.mil)

NYT píše, že v pondělí proletěly dva vrtulníky Národní gardy nad městem v malé výšce, aby rozehnaly protestující a vyvolaly paniku. Na jednom z nich byl přitom červeno-bílý kříž, což je všeobecně uznávaný symbol zdravotnické pomoci. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch v pátek označila použití tohoto symbolu kvůli demonstraci síly za nepřípustné.

Podle zdrojů novin byly tyto agresivní aktivity Národní gardy vyvolány hrozbou Pentagonu nasadit vojenské jednotky k potlačení demonstrací, a to v případě, že se Národní gardě nepodaří zajistit pořádek v hlavním městě. Šlo zejména o nasazení pohotovostního oddílu 82. letecké výsadkové divize.

Ministr pozemních sil USA Ryan McCarthy a náčelník štábu pozemních vojsk, generál James McConvill, v pondělí večer požádali, aby byl v metropoli zvýšen početní stav sil Národní gardy.

Již dříve byla zveřejněna zpráva, že washingtonská Národní garda dohlíží na situaci za použití vrtulníků.

Zdroj: nytimes.com