16. ledna večer schválili poslanci dolní komory francouzského parlamentu Národního shromáždění návrh zákona, zavádějící očkovací průkazy, které mají nahradit dosavadní covid pasy, informují agentury AP a AFP. (Foto: Flickr)

Prezident Emmanuel Macron původně předpokládal, že zákon nabyde účinnosti 15. ledna, ale jeho schvalování se protáhlo kvůli bouřlivým diskuzím jak v Národním shromáždění, tak i v Senátu.

Nový termín nabytí účinnosti zákona zatím není znám. Pro schválení zákona hlasovalo 215 poslanců, 58 bylo proti a 7 se zdrželo hlasování. Podle navrhovaného zákona neočkované osoby starší 16 let budou mít zákaz vstupu do veřejně přístupných objektů, jako jsou restaurace nebo kulturní instituce, ale i do prostředků dálkové dopravy.

Dosud byl ke vstupu na tato veřejná místa požadován ve Francii tzv. covid pas.

Rozdíl je v tom, že přístup na uvedená místa měli i neočkovaní lidé, kteří se prokázali negativním výsledkem testu nebo dokladem o prodělání covidu-19. Proti zavedení očkovacího průkazu protestovaly v sobotu ve Francii desetitisíce lidí.

Někteří kritici návrhu zákona tvrdí, že očkovací průkaz nepřinese výraznou změnu, protože více než 91 % dospělých Francouzů je již plně naočkovaných.