Vedoucí švédského letectva Mats Helgesson uvedl, že stíhací letouny Saab Gripen E jsou schopny zvítězit ve vzdušném boji s ruskými letouny série Suchoj. Informuje Business Insider. (Foto: Wikimedia)

„Gripen, především modifikace E, je vytvořen pro ničení Su. Tady máme černý pás,"  uvedl Helgesson.

Podle Business Insideru stíhací letouny Suchoj jsou proslulé díky své manévrovatelnosti a schopnostem přehrát americké letouny pomoci nebezpečných a agresivních triků.

Americké letectvo se spoléhá na drahou technologii stealth. Konstruktéři Gripenu se nesnaží snížit viditelnost letounu, ale modernizují palubní systémy radioelektronického boje.

„Gripen se nemůže pochlubit maximálním bojovým naložením, nízkou viditelností nebo velkým doletem, ale tato stíhačka má výjimečnost, která z ní dělá noční můru pro ruské letadlo," píše Business Insider.

Podle odborníka Britského královského ústavu obranných studií Justina Bronka stíhací letouny Gripen překonávají většinu analogů v účinnosti systémů elektronického a radioelektronického boje.

„Když piloty Gripenu omrzelo být terčem posměchů pro německé letouny Typhoon, získali možnost vyzkoušet své radioelektronické systémy v bojových podmínkách. Pak pro Němce přišli těžké časy… Jednomu ze švédských stíhacích letounů se dokonce podařilo nenápadně objevit u levého křídla Typhoonu kvůli schopnosti tlumit radiový signál," uvedl analytik.

Nejnovější produkt ruské společnosti Suchoj je pátá generace víceúčelového stíhacího letounu Su-57, který je určen ke zničení všech typů vzdušných, pozemních a nadvodních cílů disponujících systémy protivzdušné obrany.

Kombinace vysoké manévrovatelnosti se schopností nadzvukového letu, stejně jako moderní palubní vybavení a nízká viditelnost, poskytují letounu převahu nad soupeři.

Ruské letectvo obdrží první stroje Su-57 v roce 2019.

Zdroj:  businessinsider.com