Český politik Ivo Valenta se zaobírá markantními změnami ve švédské společnosti a dospívá k neutěšenému závěru. Tvrdí totiž, že vstřícný postoj Švédska vůči migrantům vyústil ve zvýšení úrovně kriminality v zemi, když se přistěhovalci slučují do band, což názorně ukazuje selhání naděje na jejich úspěšné začlenění do evropské společnosti. (Foto: Wikimedia)

V poslední době Švédsko postupně čím dál tím víc přichází o svou pověst bezpečné země, myslí si český podnikatel a někdejší senátor Ivo Valenta. Důvodem jsou následky migrační politiky švédské vlády, která již dlouho zaujímá vstřícný postoj v otázce přijetí uprchlíků. Výrazný nárůst počtu přistěhovalců byl zaznamenán před pěti lety, kdy se Švédsko stalo jednou z evropských zemí, které přijaly nejvíce uprchlíků. Doplácet na to nyní musí celá švédská společnost. 

„Švédsko již není tou bezpečnou zemí, kterou bývalo. A podíl na tom údajně mají zejména migranti. Ti se v některých případech dokonce slučují do gangů, které si pak mezi sebou tvrdě vyřizují účty. Patří k nim samozřejmě i vraždy,“ vykládá podstatu věci Valenta.