Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve středu vydal varování týkající se preparátů proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. (Foto: Flickr)

Ve zprávě amerického regulátora se totiž uvádí, že aplikace uvedených vakcín může zapříčinit výjimečné případy zánětu srdce mezi mladistvými a mladými pacienty.

Poradní skupina Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) dospěla k závěru, že řada případů spojených se srdečními nemocemi u mladistvých a mladých lidí pravděpodobně souvisí s aplikací vakcíny.

Nicméně odborníci zdůraznili, že užitky očkování zcela jistě převažují rizika.

Britská média uvádí, že v současné době národní regulátory v řadě zemí zkoumají, zda očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, které jsou založené na technologické platformě mRNA, představují skutečná rizika a pokud ano, nakolik vážné.

Podle závěru expertů z Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění pacienti, kteří se setkali se srdečním zánětem po očkování těmito vakcínami, se v konečném důsledku uzdravují a mají se dobře.

Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče Spojených států amerických, podpořené vedoucími americkými odborníky v dané oblasti, vydalo prohlášení, v němž ujistilo, že vakcíny jsou bezpečné a účinné.

Zdravotní potíže spojené se srdečními nemocemi po vakcinaci jsou podle jejich slov extrémně výjimečné.

„Vyzýváme všechny občany od 12 let a starší, kteří mají nárok na vakcinaci v rámci povolení pro nouzové použití, nechat se očkovat,” stojí v prohlášení.

Zdroj: theguardian.com