Izrael a Spojené státy podepsaly smlouvu o dodávkách amerických zbraní vzhledem k eskalujícímu izraelsko-palestinskému konfliktu. (Foto: Flickr)

17. května to uvádí Jerusalem Post. Hodnota smlouvy bude činit 735 milionů USD. Dohodu v pondělí schválil americký prezident Joe Biden.

„Smlouva se zaměří především na izraelský nákup přesně naváděných střel a speciální munice ze Spojených států,“ uvádí se v publikaci.

Předtím v pondělí se izraelský generální štáb rozhodl pokračovat v raketových útocích na vojenské cíle palestinských radikálů v pásmu Gazy.

Izraelská armáda také oznámila likvidaci Abú Harbída, velitele severní divize jednotky teroristické organizace Islámský džihád Palestiny.

Podle údajů izraelských ozbrojených sil bylo od 10. května vystřeleno z pásma Gazy 3150 raket, z nichž asi 460 spadlo do samotné enklávy. Armáda zároveň upřesnila, že protivzdušná obrana Železná kupole zachycuje asi 90 % střel.

Kromě toho v tentýž den zaútočila izraelská armáda na systém tunelů islamistického hnutí Hamás, vládnoucího v pásmu Gazy, a zasáhla 15 km podzemních staveb na severu enklávy.

Zdroj: jpost.com