Americký portál We Are The Mighty zařadil letecké síly Ukrajiny mezi deset nejhorších na světě v roce 2018 kvůli zastaralé technologii, špatnému výcviku letového personálu a špatné údržbě. (Foto: Ucraine.gov)

V antiratingu portálu obsadilo ukrajinské letectvo šesté místo mezi Íránem a Pákistánem. K těmto zemím zařadil také letectvo Kanady, Číny, Řecka, Mexika, Saúdské Arábie, Severní Koreje a Sýrie.

Podle článku v průběhu konfliktu v Donbasu ukrajinská letectvo buď „zabilo civilisty", nebo její letadla padala v procesu dokončení misí, zatímco samotné letectvo nemohlo projevit činnost proti milicím.

Ukrajinská letadla padají bez pomoci nepřítele, konstatovalo vydání, připomínající incident s havárií Su-27 v loňském roce, kdy se zabil americký pilot, stejně jako tragédii ve Lvově v roce 2002, kdy po pádu ukrajinského Su-27 na dav diváků během demonstračních představení bylo zabito 83 lidí.

Příčinou takových případů je špatná údržba vybavení, špatný výcvik ukrajinských pilotů, stejně jako jejich „bezohlednost", zdůraznil autor materiálu.

Kromě toho většina letadel, která jsou v provozu v ukrajinských leteckých silách, byla vyrobena v SSSR a mají už slušný věk, naznačil portál.

Když Rusko, po připojení k Krymu, ukořistilo 45 ukrajinských letadel, pravděpodobně udělalo zemi obrovskou službu, uzavřel We Are The Mighty.

Po zhroucení Sovětského svazu získala Ukrajina obrovskou leteckou flotilu, velké množství tanků, dělostřelectva a dalších zbraní. V tuto chvíli je ale tato technika zastaralá a potřebuje hlubokou modernizaci a opravy a většina z nich zůstává zakonzervována. Zároveň se vojenské vedení země dlouho pokouší vyřešit otázku vybavení armády moderními zbraněmi a vybavením.

Zdroj: pz.czwearethemighty.com