Podle prognózy Saxo Bank na čtvrté čtvrtletí 2021 by spuštění Nord Stream 2 ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku mohlo snížit ceny zemního plynu na historickou úroveň. (Foto: Flickr)

V pondělí společnost Nord Stream 2 AG, provozovatel plynovodu Nord Stream 2, oznámila zahájení plnění první linky potrubí plynem, aby bylo dosaženo požadovaného tlaku pro další testování.

„Pokud Rusko dokáže ve čtvrtém čtvrtletí spustit plynovod Nord Stream 2, mohlo by to vést k poklesu cen zemního plynu na historickou úroveň,“ sdělili odborníci ve své zprávě.

Ole Hansen, vedoucí odboru strategií pro komoditní trh v Saxo Bank, zdůraznil, že evropští spotřebitelé a energeticky náročná odvětví budou čelit vysokým nákladům na energii, pokud nepřijde mírná zima nebo zvýšení toků plynu, například z Ruska potrubím Nord Stream 2.

„Pokud nebude mírnější zima než obvykle nebo nedojde ke zvýšení toků plynu (z Ruska plynovodem Nord Stream 2) nebo LNG, pak mohou evropští spotřebitelé a energeticky náročná odvětví očekávat chmurné a nákladné období,“ řekl.

Expert také zdůraznil, že prudký růst cen plynu a elektřiny je spojen s neuspokojením poptávky ze strany výrobců.

„Přidejte k tomu nejhorší čtvrtletí větrné energie za poslední roky a tlak na konvenční paliva, jako je plyn, a dokonce i uhlí, se zvýší. V důsledku toho se blížíme k zimě na severní polokouli s úrovní zásob (jak v USA, tak zejména v Evropě) hluboko pod průměrem zaznamenaným v posledních letech,“ dodal Hansen.

Ceny plynu v Evropě v posledních měsících prudce vzrostly. Od začátku srpna se průměrná cena nejbližšího futures podle indexu hubu TTF více než zdvojnásobila. V současné době cena futures na plyn přesahuje 1 300 $ za tisíc metrů krychlových, což je historické maximum.