V americkém Kongresu plánují vyčlenit Ukrajině 50 milionů dolarů na smrticí zbraně. Svědčí o tom návrh obranného rozpočtu na finanční rok 2019, který byl zveřejněn na webu profilového výboru Sněmovny reprezentantů.

Celkem se předpokládá vyčlenit na pomoc Kyjevu v oblasti bezpečnosti a rozvědky 250 milionů dolarů.

Jde o první variantu návrhu rozpočtu, který má být schválen Výborem pro záležitosti Ozbrojených sil, získat pak podporu celé dolní sněmovny a poté má být analogicky schválen profilovým výborem Senátu a celým Senátem. Horní sněmovna může přitom také předložit vlastní návrh obranného rozpočtu.

Prezident USA Donald Trump podepsal v březnu rozpočet až do 30. září 2018, kdy skončí tento finanční rok. Podle informace ukrajinského velvyslanectví ve Washingtonu v něm byly zvýšeny výdaje na podporu Kyjeva. Mj. celkový objem pomoci se předpokládá v částce 620,7 milionu dolarů, včetně 200 milionů na vojensko-technickou pomoc.

Americká administrativa už dříve schválila dodávky Kyjevu zbraní, včetně přenosných protitankových raketových kompletů Javelin. Ukrajinský prezident Petro Porošenko oznámil, že Kyjev počítá s dodávkami amerických zbraní v roce 2018. Náměstek ministra zahraničí RF Grigorij Karasin v rozhovoru pro Sputnik prohlásil, že Moskva je znepokojena plánovanými dodávkami smrticích zbraní na Ukrajinu.