V Rusku byla zahájena výroba nejnovějšího protiraketového a protiletadlového systému. Jde o S-500 Prometej (Prométheus). Informoval o tom generální ředitel sopečnosti Rostech Sergej Čemezov. (Foto: Quora)

„Už dnes začíná výroba S-500. Je to modernější systém (pozn. ve srovnání s S-400), a nechtěl bych o tom mluvit,“ uvedl Čemezov během pořadu na kanálu Rossija 1.

Dodal, že Ruská federace skutečně nebude prodávat nejnovější systémy „za žádné peníze“ a že komplexy jsou především určené pro ruskou armádu. Teprve poté, co budou systémy dány do provozu v armádě, bude možné jednat o jejich vyvážení.

Protiletadlový raketový systém S-500 Prometej patří do nové generace pozemních systému svého typu. Je to univerzální dálkový a výškový záchytný komplex se zvýšeným potenciálem protiraketové obrany a schopnosti zachycení balistických raket. Nový systém je schopen zasáhnout nejen balistické, ale i aerodynamické cíle (letouny, vrtulníky, další vzdušné cíle), stejně jako okřídlené střely.

Podle slov Sergeje Druzina, náměstka generálního konstruktora koncernu Almaz-Antej, systém S-500 bude schopen zasahovat cíle mimo atmosféru.

„Systém může být použit k boji proti balistickým cílům všech typů. To vyžadovalo jak zvýšení energetického potenciálu lokátorů, tak i vytváření nových raket, které mohou fungovat mimo atmosféru, kde je aerodynamické řízení nemožné," Druzin.

S-500 má bojový rádius 600 kilometrů a bude schopen detekovat a současně zasáhnout až deset balistických nadzvukových cílů, které létají rychlostí až sedmi kilometrů za sekundu. Systém bude také schopen zasáhnout hlavice hypersonických raket. Podle charakteristik bude S-500 výrazně převyšovat S-400 a jeho amerického soupeře Patriot Advanced Capability-3.

V dubnu hlava ruského ministerstva průmyslu a obchodu Denis Manturov uváděl, že vývoj S-500 je ve finálních fázích, po kterých začne masová výroba. Později, v červnu, ruský místopředseda vlády Jurij Borisov oznámil, že systém protivzdušné obrany S-500 se v nadcházejících letech objeví v ruské armádě.

Zdroj:  snews.com