Dva muži ve věku 30 a 38 let, kteří byli očkováni vakcínou Moderna ze šarže, která byla v Japonsku pozastavena kvůli detekci kontaminantů, zemřeli a příčina smrti se vyšetřuje, uvedl televizní kanál NHK s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. (Foto: Flickr)

Ani jeden z mužů nebyl v rizikové skupině, neměl chronická onemocnění, příčina smrti není známa, souvislost s očkováním se zjišťuje.

Dříve bylo oznámeno, že kvůli objevení příměsí v uzavřených kapslích ministerstvo zdravotnictví pozastavilo používání 1,63 milionu dávek vakcíny Moderna. Muži byli očkováni před vydáním rozhodnutí pozastavit používání vakcíny.

Jeden z nich byl očkován vakcínou 15. srpna, druhý 22. srpna. Smrt v obou případech nastala třetí den po očkování.

Ministerstvo zdravotnictví upřesňuje, že oba muži byli očkováni ze šarže, jejíž použití bylo pozastaveno z důvodu, že léčivo bylo vyrobeno v téže době a ve stejném závodě, kde byly nalezeny dávky s příměsemi, ale přímo v ampulkách vakcín, které mladí muži obdrželi, nečistoty objeveny nebyly.

Ministerstvo zdravotnictví upřesňuje, že „zatím neexistují žádné informace svědčící o tom, že smrt byla způsobena kvůli příměsím“, a nevylučuje ani náhodu.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň zveřejnilo statistiky, podle nichž zemřelo 1002 lidí, kteří byli očkováni vakcínami Pfizer a Moderna. V žádném z těchto případů není souvislost mezi příčinou smrti a očkováním.

Zdroj: thehill.com