Nové ruské ponorky a okřídlené střely představují „velký problém“ pro Spojené státy, řekl generál Glen D. VanHerck. Mohou prý ohrožovat samo území USA, neboť je těžké je sledovat. (Foto: Рress-service of JSC "PO "Sevmas")

Výbor pro ozbrojené síly Spojených států amerických v úterý projednával kandidaturu VanHercka na post velitele Severního velitelství země (NORTHCOM), kam spadají i území v Severní Americe.

„Po dobu posledních 30 let naši soupeři a potenciální protivníci sledovali to, jak USA provádějí zadržování, jak soutěžíme, jak se chováme v konfliktech. Měli možnost se vyvíjet a přitom nás sledovat, konkrétně Rusko a Čína ve všech oblastech. Rusko rozvíjí strategické možnosti, jako jsou ponorky. Jejich sledování je nyní velký problém,“ prohlásil generál na slyšení v americkém senátu.

Dodal, že moderní ruské ponorky dávají Rusku možnost ohrožovat území Spojených států amerických jejich okřídlenými střelami, a to také představuje „velký problém“.

Podle jeho slov jde Čína po stejné stezce a její síly mohou stále více fungovat jako expediční, to znamená působit daleko za hranicemi vlastního území.