Od začátku únorových protestů v Barmě (oficiálně Republika Myanmarský svaz) při střetech bezpečnostních složek a protestujících zemřelo již 510 lidí, informuje o tom Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) na svém účtu na Facebooku. (Foto: Twitter)

Masové protesty proti vojenské vládě v Barmě začaly 5. února, do 29. března při střetech demonstrantů s policií a vojáky zemřelo 510 lidí, uvádí se ve zprávě.

Asociaci bylo v pondělí potvrzeno úmrtí dalších 14 lidí, kteří zemřeli 29. března. Dalších 37 obětí připadá na další předchozí dny.

AAPP uvádí, že prověrka informací o úmrtí účastníků protestů probíhá neustále, proto čísla mohou růst i v průběhu jediného dne.

Podle informací Asociace na pomoc politickým vězňům, která vede každodenní statistiku zemřelých při střetech s vojáky a policí a zatčených osob, je aktuálně zadrženo 2 574 lidí.

Asociace poznamenává, že toto číslo odráží pouze počet oficiálně zadržených osob, kterým byla předložena obvinění, nikoliv celkový počet zadržených během protestů, kterých je mnohem více.

Podle AAPP bylo v posledních týdnech propuštěno mnoho lidí, kteří byli zadrženi v prvních dnech po vojenském převratu. Asociace denně publikuje seznamy propuštěných, zatím však nevede statistiku.