Asi třicetičlenná skupina stoupenců Vlády národní shody Libye (LGNA) zaútočila na budovu velvyslanectví této země v Minsku, sdělil Sputniku charge d’affairs Libye v Bělorusku Muhammad Isteyta, který zastupuje vládu Východní Libye pod vedením maršála Chalífy Haftara.

Diplomat sdělil, že k útoku došlo v 6:00 místního času a že sám byl zbit.

„Na ambasádu zaútočilo asi 30 lidí loajálních Vládě národní shody (LGNA),“ řekl Isteyta.

Diplomat sdělil, že existuje video potvrzující, že na diplomatickou misi zaútočili právě stoupenci LGNA.

„Na ambasádu zaútočili, když jsme já a ještě jeden diplomat spali. Byl to teroristický útok na budovu velvyslanectví, která je považována za libyjské území.

Nebyli to Libyjci,“ řekl diplomat.

Všichni útočníci mají podle jeho slov běloruské občanství, ale spolu s nimi byl také charge d’affairs Libye v Bělorusku za LGNA a také bývalý charge d’affairs za LGNA a účetní velvyslanectví LGNA, které Isteyta zná osobně.

Útočníci ho „srazili k zemi a zbili“, řekl Isteyta.

Poznamenal, že konflikt mezi ním a útočníky trvá již dva měsíce a že šlo o druhý pokus o dobytí ambasády. Tato skupina chce, aby opustil velvyslanectví a předal ho stoupencům LGNA, sdělil Isteyta.

V Libyi pokračuje konfrontace mezi Vládou národní shody Faíze Sarrádže, která kontroluje Tripolis a západní území Libye, a Libyjskou národní armádou pod velením maršála Chalífy Haftara, která spolupracuje s parlamentem na východě. LGNA podporuje Turecko a Katar, Haftara Egypt a SAE. Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že cílem úsilí v Libyi má být obnovení suverenity a státnosti země.