Ruský prezident Vladimir Putin konstatoval, že během září se v Ruské federaci objeví druhá vakcína proti koronaviru. Je přesvědčen, že i druhá ruská vakcína bude spolehlivá a efektivní. (Foto: Wikimedia)

Podle slov Putina je v Rusku sice mnoho nakažených koronavirem, ale jen velmi málo úmrtí. Podle něj jde o známku připravenosti zdravotnického systému na mobilizaci.

„Máme… docela hodně nakažených lidí. Ale máme jednu z nejnižších úmrtností na světě. A to není nic jiného než projev připravenosti našeho zdravotnického systému, možnosti mobilizace a pohotovosti přijímání rozhodnutí k potlačení hrozeb,“ uvedl Putin v rozhovoru na televizním kanálu Rossija 24 (Rusko 24).

Prezident také sdělil pár slov k první již zaregistrované vakcíně. Podle něj byla tato vakcína zaregistrována za podmínek dalších testů a v přísném souladu se zákony Ruské federace.

„Udělali jsme všechno, co bylo nezbytné na provedení registrace, jak říkáme. Podmínky zahrnují další výzkum preparátu během masového použití. Takže jsme to udělali v přísném souladu s ruskými zákony. A ruské zákony plně odpovídají světové praxi a regulačním předpisům, které se používají v jiných zemích. Učinili jsme preklinické i klinické studie, na zvířatech, na dobrovolnících,“ uvedl.

Vladimir Putin také dříve oznámil, že jeho dcera se rozhodla touto vakcínou naočkovat. Podle jeho slov se jí daří dobře.

„Naši odborníci dnes naprosto zřejmě ví, že vakcína vytváří stabilní imunitu, objevují se protilátky, jako například se objevily u mojí dcery, (vakcína) je nezávadná. Díky bohu se moje dcera cítí dobře,“ konstatoval.

Také zmínil, že jeho dcera se s ním o samotném očkování neradila: byla dobrovolnicí a sama se tak rozhodla. „Je dospělá, jen řekla, že se tak prostě rozhodla,“ uvedl.

Na otázku, zda byla jeho dcera dobrovolníkem, odpověděl kladně.

„Jako dobrovolnice a vzhledem k její profesi… stýká se s mnoha lidmi a samozřejmě se pro to, aby mohla normálně pracovat, musí cítit chráněná,“ dodal.

Prezident také vyjádřil přesvědčení, že i druhá ruská vakcína proti koronaviru bude spolehlivá a efektivní. V rozhovoru totiž poznamenal, že po první vakcíně, která byla vyvinuta Gamalejovým centrem, by se měla objevit v září i druhá vakcína, kterou vyvíjí ústav Vektor v Novosibirsku.

„Jsem si jistý, že i specialisté z Vektoru vytvoří skvělou vakcínu, která pomůže lidem,“ uvedl.

Na otázku o tom, zda budou tyto dva preparáty mezi sebou soupeřit nebo se spíše doplňovat, uvedl, že to budou dle jeho mínění spíše konkurenční vakcíny, protože co do účinnosti a bezpečnosti nebude ani jedna z nich horší.

Zdroj: snews.com