Srbský prezident Alexandar Vučić nařídil uvedení armády svého státu do stavu plné bojové pohotovosti poté, co kosovská policie dnes ráno zadržela několik Srbů na severu Kosova a Metochie. Informuje o tom národní televize.

„Jednotky ROSU (speciální síly Ministerstva vnitra samozvané republiky Kosovo) vtrhly na území všech čtyř srbských oblastí. Byli zadrženi kosovští policisté srbské národnosti a civilní obyvatelé, oficiální údaje o počtu zadržených nejsou k dispozici. Prezident Vučić vydal rozkaz k uvedení všech jednotek armády Srbska do plné bojové pohotovosti, speciální jednotky ministerstva vnitra jsou v plné bojové pohotovosti,“ informovala televize.

Vučić oznámil, že celkem bylo zadrženo 23 Srbů a Bosňáků, ROSU poslala do severního Kosova 73 kusů techniky. Také řekl, že kosovské speciální jednotky zbily ruského občana Michaila Krasnoščenkova.

„Také byl zadržen a zmlácen ruský občan Michail Krasnoščenkov, člen mise UNMIK (OSN). Už jsme informovali příslušné ruské orgány. Nejspíše ho zbili a zadrželi v zájmu těch, kdo celou tuto akci schválili,“ prohlásil Vučić. Ministerstvo RF již zjišťuje okolnosti incidentu.

V obci Zubin Potok a v severní části Kosovské Mitrovice staví místní obyvatelé v ulicích barikády, aby zabránili průjezdu vozům ozbrojených sil samozvané republiky.

Dva lidé srbské národnosti byli lehce zraněni následkem přestřelky u obce Zubin Potok v neuznaném Kosovu. Uvedla to agentura Tanjug. Jak sdělil agentuře zástupce policie, střelba v těchto místech trvá již několik hodin. Podle údajů agentury přestřelka začala mezi kosovskou zvláštní jednotkou (ROSU) a nezjištěnou skupinou lidí.

Vylekaní srbští obyvatelé začali stavět barikády do cesty policii, načež obrněné vozy zvláštní jednotky jednu zbořily. Uvádí se, že členové zvláštní jednotky ROSU jdou pěšky podél dálnice, střílejí a házejí granáty.  

Televizní stanice Prva oznámila, že v důsledku alby bylo poškozeno několik automobilů, včetně vozu srbských zaměstnanců televize.

Ředitel úřadu pro Kosovo a Metochii Marko Džurič sdělil, že už informoval zástupce mezinárodního společenství, „že pokud akce Prištiny nebude zastavena, není pochyb o tom, jaká bude reakce Srbska“.

Mezinárodní síly v Kosovu pod vedením NATO  tvrdí, že sledují situaci, ale nezasahují, protože akce není namířena proti Srbům, ale proti organizovanému zločinu a korupci. Navíc podle nich neprobíhá jen na severu, ale po celém Kosovu.

Vućič varoval EU, že jestli se ROSU nestáhne, Srbsko bude muset zareagovat.

Mezitím se kosovská obrněná vozidla pohybují k jezeru Gazivode na hranici se Srbskem.