V okolí Kesongského průmyslového komplexu na území KLDR bylo v úterý odpoledne slyšet výbuchy a vidět kouř, oznámila agentura Jonhap s odvoláním na vojenský zdroj. (Foto: Youtube)

Podle jeho slov jihokorejští vojáci nyní ověřují, jestli to bylo spojeno s vyhozením do povětří společné kanceláře pro komunikaci mezi Severem a Jihem, která se tam nachází. První náměstkyně vedoucího oddělení ÚV Korejské strany práce Kim Jo-čong prohlásila, že Pchjongjang ji v nejbližší době „zničí od základů“.

Generální štáb Korejské lidové armády také oznámil, že zkoumá možnost vstupu vojsk do demilitarizovaných zón. V Soulu předpokládají, že může jít o některé obvody města Kesong a oblasti Diamantových hor, které se využívaly pro společné projekty obou zemí.

Kesong ležící pouhých 50 kilometrů od jihokorejské metropole se považoval za jeden z hlavních směrů postupu severokorejských vojsk na Jih v případě zahájení bojových akcí. Před začátkem výstavby průmyslového komplexu v roce 2003 bylo na jeho východním předměstí dislokováno několik pěších divizí a dělostřelecká brigáda.