Americký prezident Donald Trump považuje za nenormální situaci, kdy Německo platí Rusku za energii a USA mají „bránit Německo před Ruskem“. (Foto: Africom.mil)

„Proč Německo platí Rusku miliardy dolarů za energii a USA je musí bránit před Ruskem? Tak to nejde,“ řekl Trump novinářům.

Prezident USA rovněž slíbil snížení počtu amerických vojáků v Německu na 25 tisíc.

„Jak víte, Německo promeškalo své platby NATO,“ řekl šéf Bílého domu.

Připomenul, že Berlín platí pouhé jedno procento HDP, musí platit dvě procenta.

Podotkl, že američtí vojáci utrácejí v evropské zemi mnoho peněz.

„Všude, kde jsou základny, Německo prosperuje,“ řekl Trump.

Americký prezident si také položil otázku, proč musí Washington Berlínu pomáhat, když německé úřady nechtějí platit.

Prohlásil, že vojenský kontingent bude snížen téměř o polovinu, protože se nyní nachází v Německu podle jeho slov kolem 50 tisíc amerických vojáků.

„Proč Německo platí Rusku miliardy dolarů za energii a USA je musí bránit před Ruskem? Tak to nejde,“ dodal prezident.

Šéf Bílého domu znovu označil Berlín za „neplatiče“, protože, jak zdůraznil Trump, musí Německo platit do rozpočtu NATO „miliardy dolarů“ za obranu.

Jak napsal dříve časopis Der Spiegel, rozhodnutí amerického předáka německou vládu znenadání překvapilo. Washington o tom předem Berlín neinformoval.

Reakce Německa

Americká vojska se nacházejí v Německu nikoli na obranu země, nýbrž pro zachování transatlantické bezpečnosti, podotkla velvyslankyně Německa ve Spojených státech Emily Haberová v rámci online diskuse v Radě pro mezinárodní vztahy.

„Americká vojska se (nacházejí v Německu) nikoli na ochranu Německa. Jsou tam pro ochranu transatlantické bezpečnosti a také pro demonstraci americké moci v Africe a v Asii,“ prohlásila velvyslankyně. 

Zdroj:  aljazeera.com