Pokud se v létě chystáte k moři, určitě se těšíte na moře a příjemné vlny, které k němu patří. Avšak ne všechny vlny, i když jsou krásné, jsou i bezpečné. Jak uvádí portál ScienceAlert , příkladem je tento zvláštní fenomén, který bychom mohli nazvat jako čtvercové vlny. O co vlastně jde? 

Takový jev se objevuje na místech, kde se setkávají dvě moře, z nichž každé má vlastní proudění a vlny. Obvykle je toto setkání vln nevýrazné, nicméně, pokud vlny působí kolmo na sebe, dokáží vytvářet takové čtvercové obrazce na hladině vody. Vypadá to náramně efektně a zajímavě, no ocitnout byste se v nich určitě nechtěli.

Důvodem nebezpečnosti takových vln jsou zejména silné a protichůdné proudy. Plavec i malá loď se v nich může dostat do pořádných problémů. Jelikož tyto vlny dokáží převrátit i menší loď, pro plavce může být takové moře extrémně nebezpečné.

Aby ale takové vlny mohly vzniknout, musí se splnit několik podmínek. Ideálním místem na to je, jak již bylo zmíněno, místo, kde se setkávají dvě moře. Navíc vlny jednoho i druhého moře musí směřovat přesně vymezeným směrem.

Něco obdobného můžete vidět například ve Francii na malém ostrově Île de Ré u města La Rochelle, či v izraelském Tel Avivu. Nicméně spontánně se mohou objevit kdekoli na světě, kde jsou pro to vhodné podmínky.

Takový úkaz je skutečně velmi atraktivní na pozorování, ale nezapomínejte, že pokud ho zaznamenáte, kochejte se jím pouze z bezpečí pobřeží. V jiném případě by to mohlo dopadnout skutečně špatně.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#Riptides break near #guraidhoo #CrossSea

Příspěvek sdílený Mohamed Nizal (@nizal\\\_i),