Družicové snímky odhalují škody, které napáchal izraelský nálet v syrské provincii Latákie, při němž byl syrskou protivzdušnou obranou sestřelen ruský letoun Il-20. Náčelník izraelského letectva ve čtvrtek dorazí do Moskvy, aby celý incident vysvětlil.

Ve středu izraelská společnost ImageSat zveřejnila tři snímky následků útoku na muniční sklad v provincii Latákie. Ty zachycují noc před útokem a jeho následky. Na snímcích byly všechny budovy zničeny.

Přestože se Izrael většinou k útokům proti Sýrii nepřihlašuje, Tel Aviv téměř okamžitě přiznal, že šlo o izraelské letectvo, když ruské ministerstvo obrany identifikovalo izraelské stíhací letouny F-16. Ministerstvo obrany obvinilo Izrael z toho, že o operaci Moskvu předem neinformoval a že izraelské stíhačky použily ruský letoun radioelektronického průzkumu Il-20 jako kryt proti syrské protivzdušné obraně.

V izraelských ozbrojených silách vyjádřili lítost nad smrtí ruských vojáků, ale zdůraznili, že odpovědnost leží na syrském režimu. Izraelské letectvo údajně útočilo na objekt, ze kterého se vyvážely systémy na výrobu zbraní do Íránu a pro Hizballáh.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po incidentu rychle zavolal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterému vyjádřil svou soustrast a navrhl, že pošle náčelníka izraelského letectva do Ruska s podrobným hlášením.

Generálmajor Amikam Norkin dorazí do Moskvy ve čtvrtek a seznámí ruské protějšky s vyšetřováním provedeným izraelským letectvem a s informacemi o samotné misi.

Přestože ruské ministerstvo obrany odsoudilo „tyto izraelské provokace jako nepřátelský akt" a prohlásilo, že si vyhrazuje právo na adekvátní reakci, Putin označil incident za tragickou sérií náhod.