Ray Dalio, americký miliardář, zakladatel investiční společnosti Bridgewater Associates, zhodnotil stav světové ekonomiky a dospěl k závěru, že nová finanční krize by mohla přijít během příštích dvou let. Sdělil to v interview pro Business Insider.

Dalio uvedl, že ekonomický cyklus je rozdělen do několika etap. Zpočátku dluhy narůstají spolu s příjmy z výroby a hodnota aktiv se zvyšuje. Následně začínají centrální banky kvůli rostoucím dluhům zpřísňovat měnovou politiku.

Finančník poznamenal, že úrokové sazby pak klesají téměř na nulu a ekonomika vstoupí do fáze deprese, která nutí centrální banky nakupovat aktiva a uplatňovat politiku kvantitativního uvolňování.

„Myslím si, že období, v němž se nacházíme, se velmi podobá třicátým létům minulého století," řekl Dalio a upozornil na podobnost současné hospodářské a politické situace s dobou Velké hospodářské krize.

Miliardář rovněž zdůraznil, že za takových podmínek narůstá propast mezi chudými a bohatými — to podle něj vede ke zvýšení popularity populistické rétoriky.

Zdroj:  businessinsider.com