Čínské město údajně zakázalo vánoční prodej a dekorace v naději, že získá cenu „vzorového města“. S takovou informací přišel portál newsweek.com. (Foto: Wikipedia)

Úřad města Lang-fang, které obývají více než čtyři miliony lidí, vydalo oznámení, které omezuje podnikání, včetně prodeje vánočních stromků, vystavování vánočních světel a pořádání pouličních představení. Uvedly to noviny vládnoucí komunistické strany Global Times. Kostýmy Santa Klause, tradiční čínská vánoční jablka a další tematické výrobky byly údajně také zakázány.

Úřady mají dané opatření prosazovat tak, že ve dnech 23.-25. prosince vyšlou do města inspektory, kteří zajistí, aby byla veškerá veřejná shromáždění na tyto svátky nahlášena příslušným orgánům.

Oficiální orgány citovaly nejmenovaného zaměstnance úřadu, který tvrdil, že tyto kroky neměly v úmyslu potlačit vánočního ducha, ale byly navrženy tak, aby pomohly Lang-fangu uspět v soutěži s názvem Národní civilizovaná města.

V posledních letech se v Číně Vánoce staly nesmírně populární. Byly tam ale již jednou zakázány. Rekordní tržby lákaly firmy k tomu, aby řešily svátky podobně jako jejich protějšky na Západě. Tento trend se tak začal těšit popularitě i u největší populace na světě.

Došlo ale i k opačné reakci. Loni v prosinci Komunistický svaz mládeže na farmaceutické Univerzitě v Šen-jangu na severozápadě Číny oznámil, že se zakazují vánoční slavnosti. Prostřednictvím tohoto rozhodnutí svaz bojoval proti „koroznímu" vlivu západní kultury. Jde o jedno z mála opatření, které bylo přijato školami po celé zemi.

Zdroj:  newsweek.com