Čínský plastový průmysl rozsáhle používá zakázané freony. Kvůli tomu se zpomalila obnova ozónové vrstvy.

V květnu vědci zaznamenali růst koncentrace zakázané látky CFC-11. Tento objev byl pro ně šokující, neboť jejich užívání je zakázáno montrealským protokolem. Vědcům se dnes konečně podařilo identifikovat zdroj, který se nachází v Číně.

Nevládní organizace vyšetřující environmentální škody (EIA) oznámila, že zdroj CFC-11 pochází z čínských továren, které vyrábějí izolační pěnu pro stavební průmysl.

„Zarazilo nás, když jsme zjistili, že z 21 čínských podniků 18 potvrdilo, že používají látky CFC-11. Přestože přiznali, že to není legální, jejich užívání jim bylo zcela lhostejné," řekla listu The Guardian Avipsa Mahapatrová z EIA. V podnicích jim řekli, že v tomto odvětví je jejich užívání zcela běžné.

EIA předala výsledky svého vyšetřování čínským úřadům, které již u některých podniků odebraly vzorky. Steve Montzka z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru však varoval, že nelze vyloučit i další zdroj těchto látek. 11. července se má ve Vídni setkat pracovní skupina montrealského protokolu, aby zvážila další postup.

Jak upozorňuje The Guardian, produkce CFC-11 je velmi snadná a je o 150 dolarů za tunu levnější než alternativy, které jsou šetrné k ozonové vrstvě. „Zisky byly proto velmi vysoké, vysoká byla i poptávka, zatímco riziko velmi nízké," řekla Mahapatrová. „Proto si myslíme, že jejich užívání je tak rozšířené," dodává.

Zdroj:  theguardian.com