Po úterním zasedání kabinetu předseda slovenské vlády Eduard Heger oznámil, že na následující tři týdny bude potřeba výrazně zpřísnit opatření, aby se zlomila negativní křivka a stabilizovala se situace v nemocnicích. (Foto: Flickr)

Představil také návrhy konzilia na řešení neustále se zhoršující epidemiologické situace.

Vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík po jednání vlády uvedl, že ministři SaS se zdrželi hlasování. Důvodem je, že strana nesouhlasí s tím, aby byli očkovaní omezováni.

„Rozhodli jsme se, že nepodpoříme zpřísnění pro očkované. Covid automat obsahuje i některá zhoršení pro očkované, proto jsme se zdrželi hlasování, protože nesouhlasíme s tím, abychom zhoršovali situaci pro očkované,“ podotkl Sulík.

Odborníci navrhují práci v režimu OTP (OTP = vstup pro kompletně očkované, otestované a ty, kdo prodělal nemoc; pozn.red), hromadné akce chtějí omezit jen pro očkované a do provozů, které neposkytují sortiment k zajištění základních životních potřeb a do nákupních center navrhují umožnit vstup pouze očkovaným či po překonání onemocnění covid-19.

Amatérské sportovní soutěže mají být v režimu očkován/překonal covid. V tomto režimu bude jen profesionální sport. Wellness a aquaparky budou moci navštěvovat pouze hosté, kteří překonali covid-19, nebo jsou očkováni. Výjimkou budou černé okresy, kde takové provozy zůstanou zavřené pro všechny.

Hotely a penziony budou otevřeny jen pro očkované a ty, kdo překonal covid, v černých okresech budou zavřené i pro ně.

O přesné podobě opatření má rozhodnout vláda. Heger deklaroval, že se všemi návrhy konzilia souhlasí. Zároveň avizoval, že pokud se situace ani po změně pravidel nezlepší, budou zapotřebí ještě tvrdší kroky.

Návrhy konzilia odborníků na zpřísnění opatření:∙

  • Práce v režimu OTP, hromadné akce jen pro očkované.
  • Návštěva neesenciálních obchodů a nákupních center pouze v režimu očkování a po překonání onemocnění.
  • Sportovní soutěže v režimu očkování a po překonání onemocnění a v OTP režimu jen profesionální sportovci.
  • Ubytovací zařízení kromě černých okresů pouze v režimu očkování a po překonání onemocnění.
  • Wellness centra a aquaparky v režimu očkování a po překonání onemocnění.

Zdroj: snews.com