Na severu Botswany (stát na jihu afrického kontinentu) se odehrává ekologická katastrofa. Podle The Guardian tam za poslední dva měsíce zemřelo 350 slonů. Vědci zatím nemohou zjistit příčinu. Možná je to nový patogen, který vědě ještě není znám. (Foto: Youtube)

První potvrzená úmrtí zvířat byla zaznamenána v květnu tohoto roku. Začátkem června napočítali ekologové 169 mrtvých slonů, nyní se toto číslo více než zdvojnásobilo.

Těla mnoha z nich leží tlamou dolů, což naznačuje náhlý pád zvířete. Téměř dvě třetiny těl byly nalezeny v blízkosti vodních zdrojů v chráněných oblastech delty řeky Okavango. Stojí za zmínku, že nic takového se neděje v sousedních zemích.

Náhlá úmrtí slonů by mohla být spojena s činností pytláků, kteří často používají kyanid na otravu zvířat. Kly všech mrtvých slonů však zůstaly nedotčeny. Také v blízkosti nebyly nalezeny mrtvoly zvířat a ptáků, kteří se živí mršinami, které by mohly být otráveny hodováním na mrtvé zdechlině.

Další verze je, že v nádržích delty řeky Okavango se objevil nějaký neznámý vědecké společnosti patogen. Místní obyvatelé řekli deníku The Guardian, že viděli slony, jak se chovají podivně a chodí v kruzích. Může to být příznak onemocnění, které postihuje nervový systém zvířat bez ohledu na věk a pohlaví.

Podle Nayala McCanna, zaměstnance britské charitativní organizace National Park Rescue, vědci již velmi dlouho nečelili tak masovému vymírání slonů. McCann byl také překvapen, že místní vláda v květnu neposlala do laboratoře biologické vzorky odebrané z mrtvých zvířat, protože záhadná nemoc může být pro člověka nebezpečná.

Weston Cyril Taolo, úřadující ředitel botswanského oddělení pro volně žijící živočichy a národní parky, vysvětlil zpoždění při odesílání biomateriálů na analýzy, což bylo spojeno s omezením kvůli pandemii covidu-19. „Poslali jsme vzorky na testy a čekáme na výsledky," řekl úředník.

Botswana je již dlouho rájem pro africké slony. Tato země je domovem největší populace slonů na kontinentu – asi 135 tisíc; asi 10 % z nich obývá deltu řeky Okavango. V roce 2019 však vědci hlásili nárůst pytláctví v Botswaně kvůli zrušení řady omezení lovu slonů v zemi. Kromě toho asi sto slonů zemřelo v loňské

Zdroj:  bbc.com