Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek přiznala, jaká rozhodnutí považuje za jedny z nejtěžších na svém postu. “Vždy při tom jde o mimořádný akt, konkrétně osudy konkrétních lidí,” uvedla na Facebook. (Foto: Facebook)

Ve čtvrtek se slovenská prezidentka zabývala posuzováním žádostí o milost. Rozhodování právě v těchto případech bere jako jednu z nejtěžších odpovědností ve své funkci. Dle slov Čaputové, počet podobných žádosti na adresu hlavy Slovenské republiky oproti předchozímu období výrazně stoupl.  

“Za první rok v úřadu přišlo Andreji Kiskovi 694 žádostí o milost a prezident za ten čas žádnou milost neudělil. Během mého prvního roku přišlo 1543 žádostí a milost jsem se rozhodla udělit v šesti případech,” uvedla. 

“Posuzuji všechny okolnosti jednotlivých případů, zdravotní stav a momentální životní situaci odsouzeného a jeho rodiny, žádáme si posudky od sociálních úřadů, samospráv, studujeme zdůvodnění rozhodnutí soudů, život pachatele před spácháním trestného činu a jeho pohnutky a motiv. Posuzujeme, zda výkon trestu působí na pachatele výchovně a posuzujeme také jeho schopnost vrátit se do normálního života a být přínosem pro rodinu, děti i pro celou společnost,” dodala

Větší část žádostí přes podobné posuzování neprojde, upozorňuje prezidentka. Podotýká však, že když je k milosti adekvátní důvod, udělí ji ráda a vidí v tom pro člověka možnost na lepší život.