Ač exoskeletony se strojním pohonem vypadají spíš jako něco z filmů typu Alien, Avatar, Elysium a jak bychom mohli zapomenout na Železného muže, tak tento koncept začíná být čím dál oblíbenější pro různá využití počínaje bitevním polem až po montážní linky a dokonce pro obnovu funkcí ochrnutých lidských těl. (Foto: Youtube)

Nyní ale se postarší japonští občané chystají udělat krok, aby potenciálně exoskeletonů využili tak, aby mohli pokračovat v těžké práci až do pokročilého věku a odkládat odchod do důchodu, co nejdéle to půjde, hlásí New Scientist.

Abychom si uvědomili, jak je tento výhled anti-utopický, tak jen považte, že Japonsko má jednu z největších populací ve věku nad 65 let ze všech zemí, která tovoří podle sčítání z roku 2015 asi 26 procent celkové populace. V Japonsku je jak nejvyšší očekávaná doba dožití obyvatelstva, tak nejnižší porodnost.

A s tím, jak se v Japonsku tenčí pracovní síla, tak se pravicová vláda Shinza Abeho snaží nedostatek pracovních sil a zvýšené veřejné výdaje na populaci seniorů řešit zvyšováním věku odchodu do důchodu ze 60 na nějak mezi 65 a 71.

Teď ale japonské technické společnosti doufají, že nasadí výstroj v podobě exoskeletonů, aby jim umožnili těžce dřít až do pokročilého věku, kdy některé ty výstroje stojí jen 1 300 $ a umožní lidem, aby snadno mávali 30 kilogramovými předměty. Taková výstroj se může nabít i pomocí ruční pumpy, která pak do „svalů“ vhání stlačený vzduch.