V nočních a časných ranních hodinách v Sýrii (místního času) provedly americké síly nálety na bojovníky a zařízení ve východní Sýrii, kteří jsou podle nich napojeni na Írán. Zasaženo bylo více cílů. (Foto: Flickr)

Podle prohlášení ministra obrany Lloyda Austina „dnes na pokyn prezidenta Bidena provedly americké vojenské síly údery sebeobrany na dvě zařízení ve východní Sýrii, která využívá íránský Sbor islámských revolučních gard (IRGC) a s ním spojené skupiny“. Útoky údajně provedly americké bojové letouny, které pravděpodobně operovaly buď z oblasti Perského zálivu, nebo Středozemního moře, kde byly nedávno umístěny nové americké námořní prostředky, které sledují rychle se vyvíjející události v Gaze. Společnost Fox vydala následující přelomovou podrobnou informaci:

Letouny F-16 a F-15 byly dnes v noci použity k úderům na cíle v Sýrii jako odveta za útoky na americké vojáky v regionu.

Dříve během dne se objevily zprávy, i když s několika málo podrobnostmi, že americké síly ve stejné severovýchodní oblasti Sýrie se staly terčem útoku, jak se děje v posledních několika dnech. Pentagon také dříve oznámil, že více než tucet amerických vojáků v Iráku a Sýrii utrpělo traumatické poranění mozku (TBI) v důsledku útoků dronů a raket na americké základny v regionu.

Níže uvádíme celé prohlášení Pentagonu, které se snaží zdůraznit, že tato nová, vysoce riziková vojenská agrese je údajně „oddělena“ od konfliktu mezi Izraelem a Gazou…

Spojené státy se rovněž snaží ujistit region, který je zjevně vystaven zvýšenému riziku vypuknutí velké války, že „neusilují o konflikt“. Dlouhodobá vojenská okupace syrské ropné a plynové oblasti však naznačuje něco jiného.

Zdroj: foxnews.com