USA zastavily spolupráci s Ruskem v rámci Smlouvy o otevřeném nebi, dokud neobnoví Moskva její plnění. Uvádí se to v textu obranného rozpočtu, který podepsal americký prezident Donald Trump.

Trump podepsal v pondělí obranný rozpočet země na rok 2019 v objemu kolem 716 miliard USD, což je o 3 % (čili o 20 miliard) více, než rozpočet na rok 2018.

„Ani jeden fond se nesmí v rozpočtovém roce 2019 využívat k financování na vývoj a zkoušky v rámci Smlouvy o otevřeném nebi, dokud neposkytne prezident patřičným výborům Kongresu nezbytný certifikát," stojí v dokumentu.

Je také vysvětleno, že certifikát předpokládá zrušení omezení pro Rusko po zhodnocení plnění jím Smlouvy o otevřeném nebi.
Odpovědným za plnění tohoto požadavku byl podle zákona učiněn ministr zahraničí USA.

Smlouvu o otevřeném nebi podepsalo 23 členských zemí OBSE v roce 1992. Účastníci smlouvy získali možnost oblétat území členských států, aby kontrolovaly vojenskou aktivitu.

Loni na MZV USA prohlásili, že bylo od roku 2004 zaznamenáváno porušení podmínek této dohody Ruskem.

Od začátku letošního roku zavedlo Rusko odvetná omezení pro americké pozorovatele. Moskva snížila počet letišť, které mohla využívat americká pozorovací letadla.

Zdroj:  rt.com