Americké ministerstvo financí uvalilo sankce na dva ruské občany, tři ruské společnosti a šest ruských lodí v rámci sankčního režimu proti Severní Koreji a kvůli dalším škodlivým aktivitám Ruské federace.

Spojené státy mohou zpřísnit současný režim ekonomických sankcí proti Rusku, pokud Moskva výrazným způsobem nezmění svou politiku. Dnes to oznámilo americké ministerstvo financí.

Na sankčním seznamu se ocitla i slovenská společnost. Podle Washingtonu tyto společnosti nelegálně dodávaly ropu do Severní Koreje v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Odbor amerického ministerstva financí pro kontrolu nad zahraničními aktivy uvalil sankce na dvě ruské lodní společnosti — Přímořská námořní logistika a Loďařská společnost Gudzon — spolu s vlastníky a manažery lodí Patriot plující pod ruskou vlajkou. Dalších pět ruských lodí se rovněž ocitlo na sankčním seznamu. Jedná se o lodě Neptun, Bella, Bogatyr, Partizan a Sevastopol.

Podle amerického ministra financí Stevena Mnuchina tyto sankce byly uvaleny kvůli tomu, že v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN docházelo k dodávkám ropy na severokorejské lodě. „Dopady porušení těchto sankcí zůstanou, dokud nenestane konečná a verifikovaná denuklearizace Severní Koreje," uvedl Mnuchin.

Spolu s tím náměstek ministra financí Sigal Mandelker prohlásil, že Spojené státy zablokovaly stovky milionů dolarů ruských aktiv v reakci na údajné ruské vměšování do amerických voleb, otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kybernetické útoky, vazby na organizovaný zločin a porušování lidských práv.

Toto rozhodnutí přišlo několik hodin poté, co americký prezident Donald Trump prohlásil, že může zvážit zrušení sankcí, pokud Moskva odpoví vzájemností.

Zdroj:  treasury.gov