Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na raketu, která zasáhla Polsko a zabila dva lidi, vedla Bidenovu administrativu k varování jeho vlády, aby „postupovala opatrně“, uvedly zdroje CNN. (Foto: Twitter)

Spojené státy, NATO a Polsko dospěly k závěru, že se s největší pravděpodobností jednalo o střelu ukrajinské protivzdušné obrany, která dopadla na polské území, ale když se zpráva poprvé objevila, Zelenskij a jeho vysocí poradci incident zarámovali jako úmyslný ruský útok a vyzvali k akci. Pomohl jim také představitel amerických zpravodajských služeb, který agentuře Associated Press řekl, že raketa byla ruská, což agentura AP v tichosti opravila.

„Zasažení území NATO raketami. … Jedná se o ruský raketový útok na kolektivní bezpečnost! Jedná se o skutečně významnou eskalaci. Je třeba jednat,“ prohlásil Zelenskyj během svého úterního nočního projevu.

Zdroje CNN uvedly, že poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan „po těchto výrocích rychle zavolal do Zelenského kanceláře a vyzval úředníky, aby postupovali opatrněji, pokud jde o to, jak o incidentu hovoří“. Zdroje uvedly, že prezident Biden se Zelenským v úterý večer ani ve středu nemluvil, přestože ho ukrajinský vůdce o telefonát žádal.

Zdá se, že Sullivanovy připomínky Zelenského kanceláři neměly velký dopad, protože Zelenskij ve středu večer trval na tom, že raketa nebyla ukrajinská, i když západní podporovatelé Kyjeva tvrdili, že ano. USA a NATO se také snažily neobviňovat z incidentu Ukrajinu a tvrdily, že „v konečném důsledku je za něj zodpovědné Rusko“, ale Zelenskij jejich závěr přesto odmítl.

„Nepochybuji o tom, že to nebyla naše raketa,“ řekl Zelenskij novinářům a dodal, že jeho hodnocení vychází ze zpráv jeho vojenských velitelů. „Domnívám se, že šlo o ruskou raketu na základě důvěryhodnosti zpráv armády.“

Prezident Biden se proti Zelenského tvrzení veřejně ohradil, když se ho na ně novináři zeptali. „To nejsou důkazy,“ řekl prezident, když se vrátil do Washingtonu po summitu G20 na indonéském Bali.

Nejmenovaný diplomat ze země NATO vyjádřil rozčarování nad Zelenským poté, co popřel, že by raketa byla ukrajinská.

„Začíná to být směšné. Ukrajinci ničí [naši] důvěru v ně. Nikdo Ukrajinu neobviňuje a oni otevřeně lžou. To je destruktivnější než ta raketa,“ řekl diplomat listu Financial Times.

Ve čtvrtek Zelenskyj od svého stanoviska mírně ustoupil a uvedl, že si není zcela jistý, čí to byla raketa. „Nevím přesně, co se stalo tentokrát na 100 %. Svět to také neví na 100 %. Jsem si ale jistý, že to byla ruská raketa,“ řekl podle agentury Interfax Ukrajina. Dodal, že ukrajinští specialisté se budou moci podílet na vyšetřování.

Zdroj: antiwar.com